Proces podpisywania umowy:
Do podpisania umowy o dofinansowanie kwalifikują się jedynie te projekty, które pozytywnie przeszły ocenę formalną i merytoryczną. O wybraniu projektu do dofinansowania oraz możliwości zawarcia umowy, Wnioskodawcy zostaną poinformowani oficjalnym pismem, w którym będą również wskazane dokumenty, jakie należy przedłożyć oraz termin na dopełnienie formalności.
Zanim jednak Instytucja Pośrednicząca (IP) będzie mogła podpisać umowę z konkretnym Wnioskodawcą muszą zostać spełnione następujące warunki:
1. Projekt spełnia wszystkie niezbędne kryteria, na podstawie których został wybrany do dofinansowania,
2. Instytucja Pośrednicząca otrzyma z Ministerstwa Finansów pisemną informację potwierdzającą, że określony Wnioskodawca nie podlega wykluczeniu, o którym mowa w art. 207 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.),
3. Wnioskodawca przedłoży wszystkie, poprawnie sporządzone dokumenty (załączniki).
Dopiero wówczas, gdy zostaną spełnione powyższe warunki, można przystąpić do podpisania umowy o dofinansowanie projektu. Może się to odbyć w dwojaki sposób:
1. Umowa zostanie podpisana w siedzibie IP,
lub
2. IP prześle do danego Wnioskodawcy dwa egzemplarze umowy z prośbą o ich zaparafowanie oraz podpisanie.
Kolejnym (obligatoryjnym) etapem po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu jest złożenie przez Beneficjenta zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy (na jego wniesienie Beneficjent ma 15 dni roboczych od dnia podpisania umowy).